Povjerenje u potpunu istinitost podataka u zemljišnim knjigama koje se trebalo primjenjivati od početka ove godine pomaknuto je najnovijim izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Rok je produljen do l. siječnja 2015. jer veliki broj višestambenih zgrada još nije upisan u zemljišne knjige, uglavnom zato što nisu etažirane pa za njih nema podataka bez kojih se ne mogu upisati u zemljišnik. Nova obveza upravitelja da bi se to ubrzalo, spomenutim je izmjenama Zakona o vlasništvu na upravitelje zgrada prebačena obveza da pokrenu sve potrebne postupke pred nadležnim tijelima državne uprave i sudovima kako bi se u zemljišne knjige upisale zgrade na građevinskoj čestici i svi njezini posebni dijelovi.
Da bi se stan upisao u gruntovnicu, mora biti prije upisana zgrada s točno određenom zemljišnom česticom te sa svim posebnim vlasničkim cjelinama (stanovima i poslovnim prostorima), pripadajući udjeli svake pojedine cjeline u zajedničkim dijelovima zgrade – zemljište, dvorište, hodnici, stubišta, tavan…
Udjeli u zajedničkim dijelovima zgrada utvrđuju se etažiranjem, a procjene govore da ih nije etažirano od 70 do 80 posto velikim dijelom i zato što prije etažiranja zgrade treba provesti parcelaciju zemljišta na kojem su sagrađene kako bi se utvrdila čestica koja pripada zgradi kao njen sastavni dio. A brojne stambene zgrade formalno se još nalaze na livadama, pašnjacima ili poljoprivrednom zemljištu ili ih je na jednoj građevinskoj parceli sagrađeno po nekoliko i ne zna se koliko zemljišta kojoj pripada.
Zbog svega toga suvlasnici zgrada teško su ulazili u taj mukotrpan, kompliciran i skup posao te su zgrade upisane u knjige položenih ugovora – ustanovljene privremeno radi upisa otkupljenih društvenih stanova u zgradama s nesređenim zemljišnoknjižnim podacima – nisu mogle do 1. siječnja ove godine sjediniti sa zemljišnim knjigama koje bi jamčile potpunu točnost podataka. Stoga je Ministarstvo pravosuđa s produljenjem roka zaštite povjerenja u istinitost i potpunost zemljišnih knjiga, odlučilo pojednostavniti i postupak etažiranja.
Bitno je napomenuti da u makarskom zemljišnoknjižnom sudu gore spomenuta knjiga položenih ugovora nikada nije ni ustanovljena što na ovom području dodatno otežava cijeli postupak.
Postupak i dokumenti za upis zgrade platit će se iz zajedničke pričuve
Trošak postupka i izrade dokumentacije za upis stambene zgrade u zemljišnu knjigu financirat će se novcem iz pričuve zgrade. Ne bude li u pričuvi dovoljno novca za taj posao, dodatnu svotu morat će osigurati suvlasnici.
Vlasnički list je pravi dokaz o vlasništvu
Za upis zgrade u gruntovnicu nema prinudne odredbe. No oni koji se ne upišu do 1. siječnja 2015. neće moći ostvariti prava koja proizlaze iz vlasništva. Primjerice, kredit kod banke sa založnim pravom, a u slučaju prodaje teško će naći i kupca koji će htjeti nekretninu bez pravog dokaza o vlasništvu.
Što je zapravo vlasnički list?
VLASNIČKI LIST | |
Zemljišnoknjižni izvadak (u praksi često nazivan gruntovnica, vlasnički list, zk izvadak, vlastovnica) predstavlja javnu ispravu kojom se dokazuje vlasništvo nad nekretninom.Po načelu povjerenja u zemljišne knjige smatra se da istinito i potpuno odražava činjenično i pravno stanje.Vode ga zemljišnoknjižni odjeli općinskih sudova, ručno ili elektroničkom obradom podataka, po teritorijalnom principu – u jednoj knjizi za sva zemljišta jedne katastarske općine.ZK izvadak sadrži podatke o nekretnini koji su podijeljeni u tri dijela:
a) LIST A koji predstavlja popisni list. U ovom listu se unose podaci o zemljišnoknjižnom tijelu, npr: kuća, dvorište, kuća i dvorište, vrt, oranica, gradilište i sl., koji se označava brojem zemljišnoknjižne čestice po numeraciji zemljišnika. Često se navodi i površina čestice, ali nije pravilo. b) LIST B koji predstavlja vlasnički list. U ovom listu se navode podaci o vlasniku, odnosno vlasnicima. c) LIST C koji predstavlja teretni list U ovom listu se upisuju tereti (ako ih ima) kao na primjer: – hipoteka prema banci – teret na ime otkupa stana – pravo služnosti prema nekoj drugoj čestici – podatak da nije priložena građevina ili uporabna dozvola ili sl. |
|
Tvrtka CORRIGO Vam nudi kompletnu uslugu etažiranja i izrade diobenog elaborata Vaše zgrade, s time da se plaćanje usluge etažiranja može provesti kroz pričuvu zgrade, trošak se ugrađuje u godišnji program održavanja – o čemu se sklapa anex međuvlasničkog ugovora i Ugovora o upravljanju.